"SOLIDARNOŚĆ NIE JEST UCZUCIEM NIEJASNEGO WSPÓŁCZUCIA
ZAANGAŻOWANIA SIĘ DLA WSPÓLNEGO DOBRA,
TO ZNACZY DLA DOBRA WSZYSTKICH I KAŻDEGO
PONIEWAŻ
WSZYSCY SĄ NAPRAWDĘ ODPOWIEDZIALNI ZA WSZYSTKICH"

WOLONTARIAT w naszej szkole działa od 2005 roku. WOLONTARIUSZAMI są uczniowie Gimnazjum, którzy w zależności od "miejsca pracy" wykonują różne prace:

* pomagają uczniom słabszym w nauce,

*  wspomagają rozwój i opiekę nad osobami niepełnosprawnymi w WTZ "Nasz Dom" w Mroczy,

*  wypełniają czas wolny dzieciom w Przedszkolu i "Zerówce" poprzez wspólną zabawę, śpiew, spacery, czytanie książek, prace plastyczne itp.,

* służą swoją pomocą w Bibliotece Gimnazjum oraz SP Mrocza, uczą się tam zadań niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania biblioteki i czytelni.

WOLONTARIUSZE podczas swojej działalności uczą się m.in.:
- niesienia pomocy,
- samodyscypliny,
- konsekwencji,
- punktualności,
- obowiązkowości,
- poprawy kontaktów interpersonalych,
- przekazywania wiedzy,
- altruizmu,
- opieki nad drugą osobą.

Przez cały czas naszej działalności towarzyszy nam następujące motto:
"...Mały chłopiec podnosi jakieś przedmioty wyrzucane na plażę na brzeg morza i wrzuca je ponownie do wody. Jakiś człowiek zbliżył się do niego i zobaczył, że tymi przedmiotami, które wrzucał do morza były rozgwiazdy.
Dlaczego wrzucasz te rozgwiazdy do wody? - zapytał.
Jeżeli rozgwiazdy zostaną na plaży kiedy woda odpłynie, a słońce będzie świeciło wysoko na niebie, wszystkie poumierają - odpowiedział młody chłopiec.
To jest bzdura. Jest tysiące kilometrów plaży i miliony rozgwiazd morskich. Nie myślisz chyba, że przez to co robisz możesz cokolwiek zmienić, że to ma jakiekolwiek znaczenie? Młody człowiek podniósł następną gwiazdę - milczał głęboko przez chwilę i powiedział rzucając gwiazdę w fale morskie: TO MA ZNACZENIE DLA TEJ JEDNEJ,KTÓRĄ TERAZ WRZUCAM..."

Tym pięknym cytatem pragnę podziękować kierownikom i dyrektorom placówek, w których pomagają nasi Wolontariusze. Dziękuję słowami uczniów, które często słyszę: "za wprowadzenie w cudowny świat pomocy innym..."
Nasi WOLONTARIUSZE są to ludzie młodzi, nie mają jeszcze doświadczenia, ale starają się wykonywać powierzone im zadania jak najlepiej - za co IM serdecznie DZIĘKUJĘ.
Joanna Klebs

Regulamin wolontariatu
Postanowienia ogólne:
  • Wolontariat skierowany jest do młodzieży z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy.
  • Jest on całkowicie bezinteresowny.
  • Wolontariuszem może zostać osoba z zachowaniem minimum dobrym. W uzasadnionych przypadkach, po konsultacji z wychowawcą, może być to osoba z zachowaniem poprawnym.
  • Pracą wolontariuszy kierują opiekunowie Wolontariatu.
  • Terenem działania Wolontariatu jest: gimnazjum, przedszkole, WTZ, szkoła podstawowa.
Cele i sposób pracy:
  • pomoc w nauce,
  • pomoc i wspieranie pracy przy osobach niepełnosprawnych,
  • pomoc nad opieką dzieci w przedszkolu,
  • wspomaganie pracy w bibliotece SP w Mroczy
  • udział w imprezach charytatywnych organizowanych przez Wolontariat,
  • pomoc, rozmowa i zabawa nie mogą naruszać autonomii ani podstawowych potrzeb Podopiecznych,
  • ze względu na bezpieczeństwo Wolontariusz nie wykonuje żadnych czynności bez zgody osoby dorosłej - opiekuna właściwego do miejsca działalności Wolontariusza.
Wolontariusz:
  • Przed przyjęciem do Wolontariatu zapozna się z Regulaminem.
  • Zobowiązany jest do przestrzegania Regulaminu.
  • Pracuje zgodnie z ustalonym harmonogramem.
  • Obecność odnotowuje w założonym przez siebie zeszycie i poświadcza podpisem Opiekuna.
  • Nie zmienia planu pracy bez wcześniejszego uzgodnienie z Opiekunem.
  • Zostanie skreślony z listy Wolontariuszy po trzech nieusprawiedliwionych nieobecnościach.
  • Może być odwołany przez Opiekunów z powodu rażącego naruszenia Regulaminu.
  • Na koniec III klasy otrzymuje zaświadczenie upoważniające go do zdobycia dodatkowych punktów - pod warunkiem przepracowania przynajmniej dwóch lat szkolnych (w tym całego roku szkolnego w klasie trzeciej).
  • Nie zaniedba obowiązków szkolnych i domowych nieroztropnym zaangażowaniem w Wolontariat.
Kodeks etyczny wolontariusza
Być pewnym
Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym
Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym
Zgłaszaj sugestie, nie "uderzaj" w innych.

Przestrzegać zasad
Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może się okazać, ze mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie
Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problemy.

Chętnie uczyć się
Rozszerzaj swoją wiedzę.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą
Będziesz lepiej pracował i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od ciebie się oczekuje.
Poprawiony: środa, 31 października 2012 09:50