Szkoła działa od 1999 r., kiedy to uchwałą Rady Miejskiej w Mroczy została powołana do życia jako jedyna tego typu placówka w gminie. We wrześniu 1999 r. na uroczystej inauguracji roku szkolnego Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Pan Stanisław Kuczyniecki wręczył Pani Dyrektor Danucie Radeckiej-Dubiel pierwszy statut.

W marcu 1999 r. Rada Gminy w Mroczy podjęła decyzję o budowie nowego obiektu z przeznaczeniem na gimnazjum. Kamień węgielny początkujący symbolicznie budowę nowoczesnego gmachu został poświęcony 7 czerwca 1999 roku przez Papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy w czasie VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki.

23 maja 2000 r. miało miejsce uroczyste nadanie naszemu gimnazjum zaszczytnego imienia Jana Pawła II. To historyczne wydarzenie uświetnił swoją obecnością Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński - Metropolita Gnieźnieński.

21 czerwca 2002 r. został szkole nadany uroczyście sztandar - symbol jedności, siły i poszanowania tradycji - dar dla gimnazjum od społeczeństwa Gminy Mrocza.
Był to wspólny wysiłek finansowy rodziców, nauczycieli, mieszkańców Mroczy i okolicznych wsi oraz przedstawicieli lokalnego biznesu.

Przez pierwsze pięć lat zajęcia dydaktyczne odbywały się w budynku szkoły podstawowej.

12 lutego 2005 r. nastąpiło uroczyste oddanie do użytku nowego budynku szkolnego.  W uroczystości otwarcia obiektu brali udział znakomici goście a przecięcia wstęgi dokonali:

Wiceminister Obrony Narodowej Janusz Zemke,Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jan Szopiński, Poseł Barbara Hyla-Makowska, Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Wiesław Gozdek, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy Danuta Radecka-Dubiel oraz uczennica Sylwia Krawczyk.
Już na inauguracji pierwszego roku działalności szkoły ówczesny Burmistrz Stanisław Kuczyniecki obiecał  nam nowy budynek. Nowa Rada Miasta wraz z nowym Burmistrzem Wiesławem Gozdkiem z dużą determinacją poprowadzili rozpoczętą inwestycję do szczęśliwego finału.
Wspaniała baza lokalowa to nowocześnie wyposażone izby lekcyjne, Multimedialne Centrum Informacyjne, pracownie komputerowe, siłownia, sala konferencyjna, gabinety specjalistyczne.

9 marca 2007 r. baza szkoły wzbogaciła się o piękny i nowoczesny obiekt sportowy - salę gimnastyczną. W uroczystości otwarcia obiektu brali udział znakomici goście, a przecięcia wstęgi dokonali:
Ksiądz Jan Tyrawa - Biskup Diecezji Bydgoskiej, Poseł  Grażyna Ciemniak, Przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Grzegorz Kubacki, Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Wiesław Gozdek, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy Danuta Radecka-Dubiel.

Obecnie z całym przekonaniem możemy powiedzieć, że nasza szkoła jest nowoczesna, dobrze wyposażona, zadbana. Celem działań edukacyjnych i wychowawczych jest kształtowanie umysłów, postaw i charakterów naszych uczniów.

Poprawiony: czwartek, 09 sierpnia 2012 09:30